Marching.com Events Links Resources
Watch the live WGI World Championships webcast
Events
View the current year's Marching.com Featured Events

Home > Events > 2007 Score Archives
2007 Score Archives
Scores from the 2007 Marching.com Featured Events
FEATURED EVENTS
DATE: Saturday, June 9, 2007
EVENT: Oregon: Portland Rose Festival - 
       Grand Floral Parade, Portland
JUDGING BY: Assembled Panel

SWEEPSTAKES
338.5 Evergreen High School, Vancouver, WA

IN-STATE DIVISION A (99 Members or Less)
315.0 Sunset High School, Beaverton, OR
289.0 Centennial High School, Gresham, OR
238.0 Hillsboro High School, Hillsboro, OR

IN-STATE OPEN DIVISION (100 Members or More)
335.5 Southridge High School, Beaverton, OR
312.5 Westview High School, Beaverton, OR
307.0 Century High School, Hillsboro, OR
298.0 David Douglas High School, Portland, OR
291.5 Aloha High School, Aloha, OR
279.5 Canby High School, Canby, OR
238.5 Beaverton High School, Beaverton, OR

OUT-OF-STATE DIVISION A (99 Members or Less)
279.5 Shu-Te Home Economic and Commercial High School, Kaohsiung, Taiwan
263.0 Granada Hills Charter High School, Granada Hills, CA
254.0 Central Kitsap High School, Silverdale, WA
248.5 Battle Ground High School, Battle Ground, WA

OUT-OF-STATE OPEN DIVISION (100 Members or More)
333.0 Foothill High School, Pleasanton, CA

EXHIBITION
104th Division Band, Vancouver, WA
Clan Macleay Pipe Band, Scappoose, OR
One More Time Around Again Marching Band, Portland, OR
The Royal Rosarian Portland All District Honor Band, Portland, OR
Third Marine Aircraft Wing Band, San Diego, CA

SPECIAL AWARDS (New in 2007)
BEST FLAGS/DANCE: Evergreen High School, Vancouver, WA
BEST CHEERLEADERS: David Douglas High School, Portland, OR
BEST PARENT SUPPORT GROUP: Evergreen High School, Vancouver, WA

SPIRIT AWARDS
Evergreen High School, Vancouver, WA
Central Kitsap High School, Silverdale, WA
Clan Macleay Pipe Band, Scappoose, OR
DATE: Thursday, June 14, 2007
EVENT: Minnesota: Pioneerland Band Festival, Benson
JUDGING BY: Encore

GRAND CHAMPION
77.7 The Patriots

CLASS A
75.1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
74.1 Milaca
62.3 Yellow Medicine East
61.0 Annandale
54.1 New York Mills

CLASS AA
77.5 Waconia
69.6 Bemidji
65.0 Fergus Falls
60.0 Hutchinson

CLASS AAA
73.5 St. Cloud All-City
73.2 Alexandria
69.6 Maple Grove
55.2 Cambridge-Isanti

EXHIBITION
Benson

DRUMLINE: St. Cloud All-City
COLOR GUARD: The Patriots
PEOPLE'S CHOICE: Alexandria
DATE: Saturday, June 16, 2007
EVENT: Minnesota: Lake Waconia Band Festival, Waconia
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
70.3 Sauk Rapids-Rice (Guard, Drumline)
68.9 Owatonna (Winds)
61.0 Richfield

CLASS AA
73.5 St. Cloud All-City (Guard, Drumline)
73.3 Litchfield (Winds)
67.2 Winona Cotter

CLASS AAA
80.6 Park Center (Winds, Guard, Drumline)
77.5 Mankato Area 77 Lancers
70.6 Osseo

EXHIBITION
Waconia
Waconia Drumline 

GRAND CHAMPION: Park Center
PEOPLE'S CHOICE: Park Center
DATE: Sunday, June 17, 2007
EVENT: Minnesota: Festival of Bands, Albert Lea
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
73.7 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
72.5 Maple River
67.1 United South Central

CLASS AA
85.9 Waconia
70.7 Richfield

CLASS AAA
77.9 Owatonna
72.9 Henry Sibley

CLASS AAAA
83.8 Mankato Area 77 Lancers
80.2 Osseo
73.5 Maple Grove

EXHIBITION
Albert Lea - Host

PEOPLE'S CHOICE: Mankato Area 77 Lancers
BRASS: Waconia
WOODWINDS: Waconia
PERCUSSION: Waconia
AUXILIARY: Waconia
DRUM MAJOR: Mankato Area 77 Lancers
GRAND CHAMPION: Waconia
DATE: Saturday, June 23, 2007
EVENT: Minnesota: Osseo Marching Band Festival, Osseo
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
77.30 Sauk Rapids-Rice
75.25 Milaca
64.70 Red Wing
62.50 Dassel-Cokato

CLASS AA
76.20 Winona Cotter
71.30 Owatonna
68.65 Maple Grove
67.55 St. Michael-Albertville

CLASS AAA
84.50 Park Center
84.45 Waconia
82.75 Mankato Area 77 Lancers
72.50 Champlin Park

EXHIBITION
451st Army Band - Honor Band
Osseo - Host
Osseo Alumni Band - Exhibition

COLOR GUARD: Waconia
DRUMLINE: Waconia
WINDS: Park Center
GRAND CHAMPION: Park Center
DATE: Sunday, June 24, 2007
EVENT: Minnesota: Vikingland Band Festival, Alexandria
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A  - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
75.9 Winona Cotter (MN)
68.1 Montevideo (MN)
67.3 Bertha-Hewitt (MN)
66.3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (MN)
58.7 Long Prairie-Grey Eagle (MN)
53.0 New York Mills (MN)
COLOR GUARD - Winona Cotter 
PERCUSSION - Winona Cotter
WIND SECTION - Winona Cotter

CLASS AA - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
87.5 Waconia (MN)
62.0 Onalaska (WI)
61.9 Fergus Falls (MN)
61.7 Albany (MN)
60.7 St. Michael-Albertville (MN)
COLOR GUARD - Waconia
PERCUSSION - Waconia
WIND SECTION - Waconia

CLASS AAA  - - - - - - - - - - - - - - - - - -
79.4 Sauk Rapids-Rice (MN)
78.0 Buffalo (MN)
76.7 Willmar (MN)
69.3 Henry Sibley (MN)
COLOR GUARD - Sauk Rapids-Rice
PERCUSSION - Buffalo
WIND SECTION - Buffalo

CLASS AAAA - - - - - - - - - - - - - - - - - -
88.7 Park Center (MN)
86.7 Mankato Area 77 Lancers (MN)
81.6 St. Cloud All-City (MN)
77.7 Osseo (MN)
71.3 Maple Grove (MN)
COLOR GUARD - St. Cloud All-City
PERCUSSION - St. Cloud All-City
WIND SECTION - Park Center

EXHIBITION - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Alexandria Jefferson (MN) - Host Band

PEOPLE'S CHOICE - Waconia
GRAND CHAMPION - Park Center
DATE: Wednesday, July 11, 2007
EVENT: Alberta, Canada: MACBDA Grand Championships, Calgary 
JUDGING BY: MACBDA

NOVICE CLASS
Exhibition - Edmonton Sabres, Edmonton, AB

CLASS A
69.1 Green Beret Marching Band, Janesville, WI

CLASS AA
74.9 Renegade Regiment, Sandwich, IL
73.1 Saskatchewan Lions Band, Saskatoon & Regina, SK

OPEN CLASS
89.7 Sound of Sun Prairie, WI
89.1 Oregon Marching Band, Oregon, WI
88.8 Stampede Showband, Calgary, AB
86.6 Lighthouse Brigade, Racine, WI
80.7 Stetson Show Band, Calgary, AB
76.4 Bishop Grandin Marching Ghosts, Calgary, AB
71.5 Red Deer Royals, Red Deer, AB
70.4 Calgary Round-Up Band, Calgary, AB

MUSIC EXECUTION - Sound of Sun Prairie
VISUAL EXECUTION - Sound of Sun Prairie
MUSIC GE - Sound of Sun Prairie
VISUAL GE - Oregon Marching Band
PERCUSSION - Oregon Marching Band
COLOR GUARD - Stampede Showband
DRUM MAJOR - Stampede Showband
DATE: Saturday, October 6, 2007
EVENT: Minnesota: Rebel Classic, Champlin
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

CLASS A
72.9 Winona Cotter, MN (Winds, Guard, DM)
66.6 Hastings, MN
65.2 Minnetonka, MN (Perc)
60.1 Mandan, ND

CLASS AA
75.4 Dowling Catholic, West Des Moines, IA (Winds, Perc, DM)
74.3 Anoka, MN
71.5 Blaine, MN 
71.2 Coon Rapids, MN (Guard)

CLASS AAA
88.4 Rosemount, MN (Winds, Perc)
85.3 Eden Prairie, MN (Guard, DM)

EXHIBITION
Champlin Park, MN

CROWD PLEASER: Eden Prairie, MN
GRAND CHAMPION: Rosemount, MN
DATE: Saturday, September 29, 2007
EVENT: Minnesota: Tri-State Band Festival, Luverne
JUDGING BY: Tri-State Judges Association

PARADE
CLASS A-1
74.7 NRHEG HS - New Richland, MN
65.5 Adrian HS, MN
58.1 Tracy Area HS, MN
57.7 Murray County Central HS - Slayton, MN
50.6 Boyden-Hull HS, IA
49.6 Garretson HS, SD

CLASS A
66.8 Parkston HS, SD
62.7 West Lyon HS - Inwood, IA
62.6 Lennox HS, SD
61.7 Sioux Center HS, IA
60.1 Sibley-Ocheyedan HS, IA

CLASS AA
76.1 Pipestone HS, MN
75.8 Luverne HS, MN

CLASS AAA
78.6 Brandon Valley HS, SD

CLASS AAAA
72.3 Worthington HS, MN

EXHIBITION
Luverne Middle School Band - Host
Northern State University - Aberdeen, SD - Guest Band


FIELD
CLASS A
63.1 Sibley-Ocheyedan HS, IA
61.1 Parkston HS, SD
60.8 West Lyon HS - Inwood, IA
60.5 Lennox HS, SD
58.8 Sioux Center HS, IA 
54.2 Dell Rapids HS, SD

CLASS AA
77.0 Luverne HS, MN
74.1 Pipestone HS, MN
67.6 Madison HS, SD
62.0 West Central - Hartford, SD

CLASS AAA
79.4 Brandon Valley HS, SD
75.5 O'Gorman HS - Sioux Falls, SD
73.7 Mitchell HS, SD
69.7 Huron HS, SD

CLASS AAAA
82.1 Washington HS - Sioux Falls, SD
68.2 Central HS - Aberdeen, SD
64.7 Worthington HS, MN

EXHIBITION
Northern State University - Aberdeen, SD - Guest Band

HORN LINE: Washington HS - Sioux Falls, SD
DRUM LINE: Brandon Valley HS, SD
COLOR GUARD: Washington HS - Sioux Falls, SD
DRUM MAJOR: Luverne HS, MN

K.M. GETMAN AWARD: Parkston HS, SD
PARADE SWEEPSTAKES: Brandon Valley HS, SD
FIELD SWEEPSTAKES: Washington HS - Sioux Falls, SD
SWEEPSTAKES TROPHY: Brandon Valley HS, SD
DATE: Saturday, September 29, 2007
EVENT: Tennessee: Tennessee Valley Showcase, Kingsport
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS A
77.8 Tennessee (Color Guard, Drum Major)
76.8 Volunteer 
69.6 Gibbs (Percussion)
56.2 Sullivan North 

CLASS AA
77.8 Elizabethton (Percussion, Color Guard)
75.3 Virginia
67.8 Sullivan South
64.2 South Doyle (Drum Major)

CLASS AAA
88.7 Pope (Color Guard, Drum Major)
86.8 Science Hill (Percussion)
78.9 Walker Valley
76.5 Bearden 
74.6 Halls

EXHIBITION
Dobyns-Bennett

GRAND CHAMPION: Pope H.S., Marietta, Georgia
DATE: Saturday, October 6, 2007
EVENT: South Dakota: Festival of Bands USA, Sioux Falls
JUDGING BY: Assembled Panel

PARADE

CLASS 1A
67.7 Adrian (MN)
63.8 Parkston (SD)
60.4 Tea Area (SD)
59.5 MACCRAY (MN)
58.3 Rock Valley (IA)
58.0 Chamberlain (SD)
57.8 Webster (SD)
57.6 McCook Central (SD)
57.1 Murray County (MN)
55.1 Armour (SD)
54.2 Elk Point-Jefferson (SD)
52.9 Boyden-Hull (IA)
50.4 Gregory (SD)
49.4 Garretson (SD)
47.5 Beresford (SD)
47.1 George-Little Rock (IA)

CLASS 2A
79.4 Pipestone (MN)
74.9 Luverne (MN)
65.3 Madison (SD)
64.9 Lennox (SD)
62.8 Canton (SD)
62.5 MOC-Floyd Valley Middle School (IA)
61.5 Tracy Area (MN)
59.1 Tri-Valley (SD)
58.3 West Central (SD)

CLASS 3A
80.7 Brandon Valley (SD)
79.8 Waseca (MN)
74.4 Stewartville (MN)
73.4 Worthington (MN)
69.5 Yankton (SD)
60.1 Lewis Central (IA)

CLASS 4A
80.4 Bellevue West (NE)
73.3 Millard South (NE)
65.8 Campbell County (WY)
63.6 Thomas Jefferson (IA)

EXHIBITION
Sioux Falls Lincoln - Host
Sioux Falls Washington - Host
Sioux Falls Roosevelt - Host
Sioux Falls O'Gorman - Host
Harrisburg (SD)
Kingsley-Pierson (IA)



FIELD PRELIMS

CLASS 1A
66.4 Parkston (SD)
55.8 Chamberlain (SD)
55.7 McCook Central (SD)

CLASS 2A
74.4 Pipestone (MN)
72.9 Luverne (MN)
69.1 Madison (SD)
66.0 Sibley-Ocheyedan (IA)
66.0 Spirit Lake (IA)
65.4 Lennox (SD)
64.3 West Central (SD) 
57.1 Dell Rapids (SD)

CLASS 3A
85.4 Waseca (MN)
78.7 MOC-Floyd Valley (IA)
78.5 Brandon Valley (SD)
76.1 Rochester Lourdes (MN)
69.0 Huron (SD)
68.6 Brookings (SD)
68.5 Yankton (SD)
62.7 Worthington (MN)
62.4 Lewis Central (IA)

CLASS 4A
86.5 Marshall (MN)
85.6 Bellevue West (NE)
78.6 Millard West (NE)
78.4 Andover (MN)
77.1 Sioux City North (IA)
73.4 Sioux City West (IA)
68.3 Millard South (NE)
60.2 Thomas Jefferson (IA)
52.5 Campbell County (WY)



FIELD FINALS

83.2 Marshall (MN)
83.1 Bellevue West (NE)
82.0 Waseca (MN)
81.3 MOC-Floyd Valley (IA)
79.1 Millard West (NE)
78.5 Brandon Valley (SD)
76.6 Andover (MN)
75.0 Pipestone (MN)
74.1 Rochester Lourdes (MN)
70.6 Sioux City North (IA)

EXHIBITION
Sioux Falls O'Gorman - Host
Sioux Falls Roosevelt - Host
Sioux Falls Lincoln - Host
Sioux Falls Washington - Host

DRUM LINE: Bellevue West (NE)
GUARD: Pipestone (MN)
HORN LINE: Marshall (MN)
DRUM MAJORS: Millard West (NE)

PEOPLE'S CHOICE AWARD: Rock Valley (IA)
K&M MUSIC "SPIRIT OF THE FESTIVAL" AWARD: Sioux City North (IA)

FIELD GRAND CHAMPION: Marshall (MN)
PARADE GRAND CHAMPION: Brandon Valley (SD)
OVERALL GRAND CHAMPION: Bellevue West (NE)
DATE: Saturday, October 13, 2007
EVENT: Iowa: Mid-Iowa Band Championship, Ankeny
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 1A
52.15 Springville HS, Springville, IA

CLASS 2A
69.95 Eddyville-Blakesburg HS, Eddyville, IA
59.65 Ogden HS, Ogden, IA
57.80 North Polk HS, Alleman, IA
55.00 Bondurant-Farrar HS, Bondurant IA
49.60 Nashua-Plainfield HS, Nashua, IA

CLASS 3A
85.65 Pella HS, Pella, IA
84.50 Independence HS, Independence, IA
80.85 Oskaloosa HS, Oskaloosa, IA
77.55 Williamsburg HS, Williamsburg, IA
71.45 Charles City HS, Charles City, IA
63.30 Dallas Center-Grimes HS, Grimes, IA
62.70 Norwalk HS, Norwalk, IA
56.40 Vinton-Shellsburg HS, Vinton, IA
50.95 South Tama HS, Tama, IA

CLASS 4A
90.30 Valley HS, West Des Moines, IA
89.30 Washington HS, Cedar Rapids, IA
88.25 Washington HS, Sioux Falls, SD
82.20 Kennedy HS, Cedar Rapids, IA
81.65 Dowling Catholic HS, West Des Moines, IA
78.20 Elkhorn HS, Elkhorn, NE
74.90 Marshalltown HS, Marshalltown, IA
74.15 Newton HS, Newton, IA

EXHIBITION
Ankeny HS, Ankeny, IA
DATE: Saturday, October 20, 2007
EVENT: South Dakota: Quad State Marching Competition, Vermillion
JUDGING BY: Assembled Panel

CLASS 1A
61.4 McCook Central H.S., Salem, SD (Guard, Perc)
53.9 Woodbury Central H.S. Wild Cats, Moville, IA (DM)

CLASS 2A
82.3 Pipestone Area Marching Arrows, Pipestone, MN (Guard, Perc, DM)
77.5 Spirit of Madison, Madison, SD
68.1 West Central H.S. Band, Hartford, SD
65.6 Dell Rapids H.S. Marching Band, Dell Rapids, SD
56.6 The Pride of Vermillion Marching Band, Vermillion, SD

1A/2A Division Awards
Horn Line: Pipestone Area
Color Guard: Pipestone Area
Drum Majors: Pipestone Area
Percussion: Pipestone Area
Sweepstakes: Pipestone Area

CLASS 3A
85.9 Brandon Valley H.S. Marching Lynx, Brandon, SD (Guard, Perc)
81.3 O'Gorman H.S. Marching Knights, Sioux Falls, SD (DM)
79.0 Brookings H.S. Marching Band, Brookings, SD
74.9 Huron Tiger Marching Band, Huron, SD

CLASS 4A
91.2 Lincoln Patriot Marching Band, Sioux Falls, SD (Guard, Perc, DM)
71.5 Yankton H.S. Marching Band, Yankton, SD

3A/4A Division Awards
Horn Line: Sioux Falls Lincoln
Color Guard: Sioux Falls Lincoln
Drum Majors: Sioux Falls Lincoln
Percussion: Sioux Falls Lincoln
Sweepstakes: Sioux Falls Lincoln
DATE: Saturday, October 27, 2007
EVENT: Minnesota: Youth In Music Marching Band 
       Championship, Hubert H. Humphrey Metrodome, 
       Minneapolis
JUDGING BY: Assembled Panel

FINALS
92.9 Rosemount, MN (Winds, Guard, Percussion)
91.6 Irondale HS, MN
87.8 Lincoln Way Central, IL
87.4 Eden Prairie, MN
84.8 Eastview HS, MN
83.2 Waseca, MN
81.9 Bellevue East, NE
78.9 Champlin Park, MN
77.5 Downer's Grove South, IL
71.0 Menomonie, WI

EXHIBITION
University of Wisconsin Eau Claire - Blugold Band

YIMMY Spirit Award: Eden Prairie, MN
YIMMY Outstanding Performer: Allie Radomski, Bassoonist from Irondale HS, MN
YIMMY Outstanding Drum Majors: Rosemount, MN
YIM Champion and Minnesota State Champion: Rosemount, MN


PRELIMS

CLASS AAA
91.9 Rosemount, MN (Winds, Guard)
89.9 Irondale HS, MN (Percussion)
88.6 Eden Prairie, MN
86.4 Lincoln Way Central, IL
82.7 Eastview HS, MN
81.7 Bellevue East, NE
78.6 Champlin Park, MN
73.0 Sioux City North, IA

CLASS AA
83.8 Waseca, MN (Guard, Percussion)
78.1 Downer's Grove South, IL (Winds)
75.0 Pipestone, MN
71.8 Davenport Central, IA
70.6 Blaine, MN
69.2 Coon Rapids, MN
68.3 Anoka, MN

CLASS A
70.6 Menomonie, WI (Winds, Guard, Percussion)
65.4 Minnetonka, MN

EXHIBITION
South Dakota State University - The Pride
DATE: Friday-Saturday, December 28-29, 2007
EVENT: Arizona: Fiesta Bowl Parade and 
       National Band Championship, Phoenix
JUDGING BY: Assembled Panel

FIELD PRELIMS  - - - - - - - - - - - - - - - - 
OPEN CLASS
96.90 Chino HS, Chino, California
94.35 Los Osos HS, Rancho Cucumonga, California
93.05 Trabuco Hills HS, Mission Viejo, California
92.35 King HS, Riverside, California
89.55 Normal West HS, Normal, Illinois
87.90 Mountain Ridge HS, Glendale, Arizona
87.80 Pickerington North HS, Pickerington, Ohio
87.75 Hoover HS, Hoover, Alabama
84.50 Champlin Park HS, Champlin, Minnesota
84.00 Marshalltown HS, Marshalltown, Iowa


FIELD FINALS - - - - - - - - - - - - - - - - -
OPEN CLASS
97.40 Chino HS, Chino, California - GRAND MASTER CHAMPION
95.40 Los Osos HS, Rancho Cucumonga, California
94.10 Trabuco Hills HS, Mission Viejo, California
93.90 King HS, Riverside, California
90.35 Normal West HS, Normal, Illinois
90.00 Mountain Ridge HS, Glendale, Arizona
88.95 Pickerington North HS, Pickerington, Ohio
87.15 Hoover HS, Hoover, Alabama
84.75 Champlin Park HS, Champlin, Minnesota
82.35 Marshalltown HS, Marshalltown, Iowa

MUSIC PERFORMANCE
1 Chino HS
2 Los Osos HS

GENERAL EFFECT
1 Chino HS
2 Los Osos HS

VISUAL PERFORMANCE
1 Chino HS
2 Los Osos HS

AUXILIARY
1 Chino HS
2 Trabuco Hills HS

PERCUSSION
1 Chino HS
2 Los Osos HS

DRUM MAJORS
1 Chino HS
2 Trabuco Hills HS

AUDIENCE APPEAL
Mountain Ridge HS

OUTSTANDING PIT CREW
Normal West HS


PARADE - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
GRAND CHAMPION
97.20 King HS, Riverside, California

CLASS A (School enrollment 2500 and above)
94.70 Chino HS, Chino, California
94.25 Los Osos HS, Rancho Cucumonga, California
87.80 Mountain Ridge HS, Glendale, Arizona
87.35 Fairfield HS, Fairfield, California
86.40 Trabuco Hills HS, Mission Viejo, California
85.55 Park Vista HS, Lake Worth, Florida
83.55 Hoover HS, Hoover, Alabama
81.85 Champlin Park HS, Champlin, Minnesota

CLASS B (School enrollment 2499 and under)
84.30 Pickerington North HS, Pickerington, Ohio
83.50 Normal West HS, Normal, Illinois
82.05 Jackson HS, Massillon, Ohio
81.05 Vestavia Hills HS, Vestavia Hills, Alabama
80.35 Crestwood HS, Mantua, Ohio
79.65 Marshalltown HS, Marshalltown, Iowa
78.70 Lincoln Southeast HS, Lincoln, Nebraska
77.60 Gadsden City HS, Gadsden, Alabama 

MUSIC
1 King HS
2 Los Osos HS

GENERAL EFFECT
1 King HS
2 Chino HS

MARCHING
1 King HS
2 Chino HS

AUXILIARY
1 King HS
2 Chino HS


Recent Headlines: 2017 Rose Parade Photos | Prep Your Body for Marching Season | Marching Band Music Arrangers | Marching.com on Facebook | Marching.com on Twitter | Marching.com on Pinterest